Warsztaty "Ślad ołówka"

Inicjatywa miała na celu wykorzystanie potencjału obecnego w lokalnej społeczności i wzmocnieniu Fundacji. Chcieliśmy zaoferować warsztaty plastyczne, które umożliwiłyby osobom zainteresowanym rozwinięcie swoich uzdolnień plastycznych. Była to oferta skierowana do miejscowych licealistów planujących studia na architekturze lub na uczelniach plastycznych, którzy do tej pory musieli jeździć na drogie lekcje do Krakowa oraz do osób starszych.

Po warsztatach trwających trzy miesiące chcieliśmy z wynikami prac zapoznać społeczność Rabki na wernisażu. Niestety, sytuacja pandemiczna uniemożliwiła nam realizację tej wystawy. Moga natomiast zapoznać się z warsztatami oraz wynikami prac w :::albumie fotograficznym.

Na warsztatach powstały też wzory pocztówek retro, które rozprowadzane będą podczas imprezy Dawnej Rabki Czar.

 


Dawnej Rabki Czar


Impreza odbywała się w pierwszy weekend czerwca, na terenie Rabki-Zdroju. Zorganizowaliśmy imprezę plenerową, z zabawą, muzyką, warsztatami dla dzieci, adresowaną do wszystkich mieszkańców i przebywających w Rabce turystów i kuracjuszy. Chcieliśmy, aby w tych dniach wszyscy mogli korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji.
Do naszej imprezy angażowało się wielu mieszkańców zarówno w realizację tego przedsięwzięcia, jak i do aktywnego w nim uczestnictwa. Była to też nowa, bardzo atrakcyjna forma promocji naszego Miasto i przypominanie jego ciekawej historii. Bogata oferta warsztatów, zabaw i imprez plenerowych odbiła się szerokim echem nie tylko w lokalnych mediach i w portalach społecznościowych.
W realizację zakładanego programu wkładaliśmy dużo własnego czasu i pracę. Pomoc zaoferował Urząd Miasta oraz niektóre instytucje, które włączyły się, wspierając nas swoją działalnością (np. PKP Cargo zapewnia przejazd uczestników ze Skansenu Kolejowego w Chabówce do Rabki, kilku właścicieli pensjonatów zapewniło noclegi dla zaproszonych wykonawców).

:::relacje filmowe i fotograficzne


"Miałem wielkie szczęście" 
Wojciech Gałziński w monodramie "Miałem wielkie szczęście" opowiada o wielkim polskim reżyserze Andrzeju Wajdzie, jego filmach i najnowszej historii Polski.
Scenariusz, reżyseria i muzyka: Paweł Bitka Zapendowski; foto i wideo: Salvatore Allotta

   

   


"Astrokoty" czyli o astrologii, kotach i tym co je łączy z nami 
Elżbieta Lisowska opowiedziała o swojej najnowszej książce "Astrokoty. Kocie historie", dalekich podróżach i relacjach z czworonożnymi przyjaciółmi. 
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdrój poprowadziła Anna Czapnik-Wójcik.

   

     


"Teatr Lalek Jerzego Koleckiego"
Niedawno opuściła drukarnię książka, a w zasadzie album pt. "Teatr Lalek Jerzego Koleckiego" pod redakcją Karola Hordzieja. Niezwykle miło nam w imieniu redaktora oraz Fundacji Jerzego Koleckiego i Miejskiej Biblioteki w Rabce-Zdroju zaprosić w sobotę, 16 lutego na godz. 17 do Biblioteki Miejskiej (dworzec PKP) na promocję wydawnictwa. 
Album, oprócz dokumentacji fotograficznej zrealizowanych spektakli, projektów i wykonanych na ich podstawie lalek i scenografii zawiera trzy teksty. Pierwszy to rozmowa Karola Hordzieja z Jerzym Koleckim, drugi, autorstwa Stacha Szabłowskiego przybliża postać artysty-malarza, a trzeci, Bozeny Frankowskiej skupia się na Jerzym Koleckim - człowieku teatru lalek. 
Spotkanie poprowadzą Karol Hordziej i aktorka Teatru "Rabcio" - Krystyna Kachel. Mamy nadzieję, że na spotkanie przybędą także pracownicy Teatru, w tym oczywiście ci z okresu, gdy Jerzy Kolecki pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego "Rabcia".
Książka powstała ze środków stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska (2017).
Partnerzy projektu:
Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Galeria BWA Tarnów
Fundacja Rozwoju Regionu Rabka
Urząd Miasta Rabka-Zdrój